KOMIKS: Mark Millar a J. G. Jones, Mrtvý nebo živý

Článek od: Martin Stručovský - 20.04.2010

Mark Millar je dnes uznávaným scénáristou, který vzkřísil legendární tým Avengers pod novým názvem Ultimates a ukázal v pravém světle Fantastickou čtyřku, z níž by měl radost především George A. Romero. Největší popularitu tomuto scénaristovi ale vynesl až jeho komiks Wanted nebo chcete-li Mrtvý nebo živý…

Wesley Gibson je zcela normální podprůměrný člověk, který se láduje prášky na všechny známé nemoci, v kanceláři se denně nechává seřvat od své šéfky a jeho nejlepší kámoš mu souloží s jeho přítelkyní na stolku od značky Ikea, který Wesley koupil za velmi výhodnou cenu.

Všechno ale nabere nový směr, když Wesleyho otec, kterého nikdy nepoznal, umře. Papínek byl totiž nejlepším vrahem na světě a patřil do tajného bratrstva zabijáků. Jeho flek v organizaci společně s obrovským jměním přechází na syna. Což znamená, že Wesley musí všechny, co ho točí, poslat do prdele a dát se dobrovolně do rukou Kočky, otcovy milenky a své nové učitelky zabijáckého řemesla.

Celý komiks vypráví o převýchově z nuly na superzabijáka. Čtenář společně s Gibsonem poznává moc tajné zločinecké organizace se kterou není problém kohokoliv beztrestně zabít.

V tomhle mi příběh trochu připomněl film Kmotr, kde sledujeme cestu Michaela Corleoneho k moci. Oba hrdinové si jsou trochu podobní. Oba pochází z gangsterské rodiny, oba si chtěli udržet od svých kořenů určitý odstup. Jenže ani jeden nemá nakonec na vybranou a musí zaujmout předem dané místo ve zločinecké hierarchii. Jen s tím rozdílem, že Mrtvý nebo živý je asi tak tisíckrát vtipnější a ironičtější než Coppolovo opus magnum.

Kromě příběhu jsem si pak okamžitě zamiloval i svět, v němž se odehrává. Od toho našeho se liší jen tím rozdílem, že superhrdinové, které známe z komiksů, skutečně existovali. Jenže se kdysi odehrála velká bitva mezi nimi a superpadouchy. A klaďasové to bohužel projeli na plné čáře, takže světu vládnou tajně jejich protivníci.

Kresba legendárního kreslíře JG Jonese tomu pak dodává tu správnou šťávu. Postavy jsou díky ní naprosto realistické. V okamžiku, kdy jednomu z protagonistů vystřelí mozek z hlavy a stránku zalije krev, musí sebou každý čtenář zákonitě trhnout a zírat na ni jako tele na nová vrata. Jistě, můžeme Jonesovi vytknout, že Wesley vypadá jako Eminem a jeho otec by mohl dělat dvojče Marlonu Brandovi z již zmiňovaného Kmotra. Ale to by bylo jen zbytečným nošením dříví do lesa.

Nefalšovanou korunou tohoto grafického románu se pak stává scénář Marka Millara. Já sám jsem si několikrát vzpomněl na Tarantinovy filmy a Kulhánkovy knihy. Ne snad kvůli nějaké podobnosti, to vůbec ne. Spíš kvůli tomu suchému a břitkému humoru, díky němuž jsem se během čtení Mrtvý nebo živý neustále smál. Všechny dialogy jsou opravdu vypečené a každý, kdo to myslí s psaním opravdu vážně, by měl zkusit Millarovu školu. Rozhodně nebudete litovat. Díky překladu Štěpána Kopřivy si totiž všechny ultimátní hlášky maximálně vychutnáte. A komu bych tenhle komis ještě doporučil?

Všem lidem, kteří žijí v domnění, že komiks v dnešní době ještě pořád znamená Batmana a nebo nedej bože Čtyřlístek.

A pak těm, kteří chtějí žít alespoň na chvíli ve světě, kde nejsou žádná pravidla či nařízení, ve světě, kde jste svým vlastním pánem. Sice na začátku dostanete společně s hlavním hrdinou několik nakládaček, ale věřte mi, že to stojí za to.

Když se totiž do tohohle komiksu na chvíli ponoříte, nebudete muset několik hodin poslouchat větu: „Hlavu vzhůru, Wesley. Lepší už to nikdy nebude, chlapče.“

Mrtvý nebo živý (recenze filmu Wanted)
/Wanted/
Millar, Mark - Jones, J. G.
Nakladatel: Crew
Překladatel: Štěpán Kopřiva
Obálka: J. G. Jones
Redakce: Filip Gotfrid
Rok vydání: 2007
Počet stran: 192
Rozměr: 175 x 260
Provedení: paperback
Cena: 549 Kč

Martin Stručovský

Přidat komentář