RECENZE: Jack Campbell, Neochvějný

Článek od: Zuzana - 26.01.2010

Neochvějný Ztracená flotila Jack CampbellTOPlistSpisovatel Jack Campbell, vlastním jménem John G. Hemry je synem vojáka. Celé dětství strávil na vojenských základnách a snad i pro to se stal sám vojákem, důstojníkem amerického námořnictva. Dnes píše knihy, na kterých poznáme jeho předešlou profesi. Ve své tvorbě využívá vojenské postupy, způsoby velení, vojenskou čest a sounáležitost s lidmi ve zbrani. Ostatně vojákem člověk (žena i muž) zůstane po celý život. I v důchodu. Ve výslužbě.

Hlavní hrdina tohoto příběhu John Black Geary je dobře vycvičeným vojákem. Je i dobrým velitelem, kterému leží na srdci nejen výsledek bitvy-operace, ale i jeho vojáci, ztráty na životech a technice, zásoby a náhradní díly. Žádné velení nespočívá jen v bezhlavém udílení rozkazů a jejich plnění. To by bylo poněkud jednoduché. Velitel musí dopředu předpokládat, jaký bude mít jeho rozkaz vliv na vytčený cíl, vojáky a zabezpečení. Dokonce musí přemýšlet nad způsobem, jakým rozkaz udělit. V knize jsou dobře vidět Gearyho myšlenkové pochody, které jej vedou rozhodnutí a následně k udělení rozkazu.

A teď - kdo je vlastně ten neochvějný hrdina?! Vesmírný křižník stejného jména, plný nedokonale vycvičených vojáků nebo po stu letech z hibernace probuzený voják, ze kterého čas a propaganda vytvořili příkladného hrdinu. Přežil jen díky perfektnímu výcviku a neobyčejnému štěstí. Stačilo jen pár hodin a jeho záchrannému modulu, který se toulal v planetárním systému, by došla energie. Našli jej po stu letech, ale včas. Kapitán Geary měl moc velké štěstí. Myslel si to jen do první bitvy se Syndiky. Všichni kolem něj se chovali podivně. Tak nějak bezectně. Nechápal je. Bitvu se Syndiky prohráli. Velitel flotily admirál Bloch letěl složit kapitulaci na loď protivníka. Letěli s ním všichni starší velící důstojníci. Syndikové je do jednoho povraždili. Velitelem flotily Aliance se stal nejdéle sloužící důstojník. A tím byl John Black Geary. Délku jeho služby nemohl nikdo trumfnout.

Geary se snažil z té břečky, do které ho zatáhla dlouhatánská válka, vylézt po svém. Tak jak ho vycvičili, tak jak se to naučil. To se nelíbilo důstojníkům z ostatních lodí. Zvykli si o rozkazech hodiny diskutovat. Co jen se za těch sto let s flotilou stalo! O rozkazech se nediskutuje. Rozkazy se plní. Ani vojenská čest se nebrala tak, jak to znal. Podivoval se, když oslavovali vítězství nad malou oslabenou chromou lodí a snažili se dorazit přeživší členy posádky. Nechápali, proč jim to Geary zakázal!

Jak má balancovat mezi tím, že se stal legendou, a svými současnými povinnostmi?

Lidé kolem něj jsou unaveni válčením a jediné co chtějí, je dostat se domů. A John se rozhodl, že je všechny nebo co nejvíce z nich domů dostane. Tomuto svému cíli se rozhodl všechno podřídit. Zcela nevojensky, ale plánovitě, se rozhodl vyhnout se všem vesmírným bitvám, potyčkám, přepadením a kolizím. Bude utíkat domů, ať už je to kdekoliv.

Protože je to první díl cyklu, příběh bude určitě pokračovat ve stejně strhujícím tempu. Ale jakým směrem? Zůstane Neochvějný hrdinou i pro ostatní svět či ne? Pomstí Geary a jeho flotila smrt svého prasynovce a ostatních, které ztratí v bitvách cestou domů? A co mocní, kteří mají z války užitek? Co udělají, jestli Geary uspěje a válku ukončí? Nebo alespoň donutí obě strany k smysluplnému jednání. Mezi Johnem Blackem Gearym a legendou Gearym je propastný rozdíl. Posádka Neochvějného už to poznala. Teď je poznání na ostatních.

Následovat budou díly: Fearless (2007, Neohrožený), Courageous (2007, Statečný), Valiant (2008, Udatný), Relentless (2009, Neúprosný), Victorious (2010, Vítězný)

Neochvějný
/Dauntless/
Campbell, Jack

Nakladatel: Fantom Print
Překladatel: Jiří Matyskiewicz
Obálka: Petr Willert
Redakce: Libor Marchlík, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2009
Počet stran: 320
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 229 Kč

Přidat komentář