FILM: Zombieland

Článek od: Jan Pechanec - 07.12.2009

Zombieland 1Dobrých komedií je jako šafránu, ač jsem kdesi četl, že to byla jedna z nejrozšířenějších bylin na našem území. Ještě hůře na tom jsou komedie zesměšňující zombie, alespoň od doby kdy jsme v křečích nevěřícně sledovali Soumrak mrtvých. A najednou bum a v kinech se objevuje komedie Zombieland od neznámého režiséra Rubena Fleischera.

Columbus (Jesse Eisenberg) jako jeden z mála přežívá ve Spojených státech zombijských, protože se dokázal přizpůsobit a pečlivě dodržuje svá pravidla (č. 1 - Fyzička, č. 2 - Dorážečka, č. 3 - Vyhýbejte se záchodům, č. 4 - Připoutejte se, ...). Nenuceně vás tak seznamuje nejenom s problémy s nemrtvými, ale zároveň představuje své nitro a v krátkých flashbacích i s tím, co se událo. Příběh se začíná rozjíždět ve chvíli kdy stopne Tallahasseeho (Woody Harrelson) a společně s ním se vydává napříč bývalými USA. Na cestě za svými cíli se "seznámí" se dvěma vykutálenými sestrami Wichitou (Emma Stone) a Little Rock (Abigail Breslin - od Znamení nám trochu vyrostla). Přes drobná nedorozumění (jak říkat tomu, když vás někdo nechá beze zbraní uprostřed krvelačné divočiny) naleznou společný cíl své cesty a míří do zábavního parku poblíž Hollywoodu. Drobnou a tragikomickou roli si ve svém paláci střihne Bill Murray (ano, ten z Krotitelů duchů).

Zombieland 2Kouzlo snímku zaručeně neutváří nechuťárny, plynoucí z neudržitelného apetitu živých mrtvých a jejich ještě nechutnějších deklasací, jako spíše dokonale zvládnutá lidskost celé road movie. Od začátku víme, co můžeme čekat od každého jednoho ze čtveřice okolnostmi svedených jedinců, kteří si k sobě střípek po střípku začínají utvářet vztah zvaný přátelství. Na pozadí "asiseztohopozvracím" scén (což snímek zbavuje nálepky vhodný pro celou rodinu) vnímáte oba dva druhy humoru - slovní a situační, přičemž vrchol nadchází v až parodizujících prvcích v zábavním parku (honička v domě hrůzy by se mohla zařadit ke zlatému hřebu zombiácké kinematografie, ale i mnoho dalších).

Režisér vkusně potlačil krvavé hody do pozadí (později nechává pracovat divákovu představivost a likvidace mrtvol probíhá za umně postaveným kusem nábytku) a vytvořil film o hodnotách současné kultury USA a lidských charakterech. Máme tu paranoidního, uzavřeného kluka Columba, jenž nenaplňuje symbol hrdiny ani v nejmenším, přesto si ho musíte oblíbit. Wichita napříč své kriminální minulosti je docela milá holka, která si pouze nechce k tělu připustit nikoho kromě své sestry, aby nemusela čelit očekávaným zklamáním. Little Rock zase díky zombie přichází o nejkrásnější období svého života - o dětství. A Tallahassee uzavírá svoji skořápku za masku drsňáctví, protože ho změna lidského řádu připravila o "štěně".

Jakkoliv to může znít bláznivě a likvidovat vaše očekávání, zvlášť když si přečtete oficiální text distributora (níže), musím říct, že komedie o mozkožroutech je v podstatě úplně o něčem jiném a nemrtvých využívá k odlehčení a divácké exklusivitě. Zábavu tak nabídne široké škále diváků, snad kromě nejmladšího publika, a zaslouží si vaši pozornost spíše než romantické upírské slaďárny, přičemž o romantiku v ní vůbec nepřijdete. Civilní snímek v hávu apokalypsy rozpadajících se těl vás prostě naplní dobrou náladou a pozitivní energií.

Hodnocení: 70 %.

Akční komedie Zombieland společnosti Columbia Pictures vypráví příběh dvou mužů, kteří se snaží přežít ve světě, ovládaném zombies. Columbus (Jesse Eisenberg) je obrovský zbabělec – ale jak se ukazuje, pokud máte hrůzu z toho, že vás sežerou zombies, dokáže vás strach udržet naživu. Tallahassee (Woody Harrelson) je drsňácký zabiják zombie, který je motivován touhou získat poslední čokoládovou tyčinku na světě. Když spojí své síly s Wichitou (Emma Stone) a Little Rock (Abigail Breslin), které také objevily vlastní způsoby, jak přežít nadvládu zombie, budou muset zjistit, co je horší: spoléhat se jeden na druhého nebo se nechat přemoci zombies.

Zombieland
Komedie / Horor
USA, 2009, 80 min
Režie: Ruben Fleischer
Hrají: Emma Stone, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Abigail Breslin, Amber Heard, Bill Murray

Přidat komentář