PR+AKCE: Japonský den - Kaizen 2011: Videoochutnávky aneb Co vás nemine

Vydáno: 12 10

Autor článku: Anonym

Vše podstatné už bylo řečeno, nechť promluví obraz. PS: Japonský den začíná už tuto sobotu v Praze, o den později v Plzni. Katany s sebou!

A tady je minivýběr ze záplavy, která vás čeká.

Mistr Nakagawa Kinji-sensei provádí tameshigiri, přesekávání bambusů a namočených rohoží věrně simulujících lidské tělo. Již od dob Edo jde v zásadě o humánnější variantu testu čepele, ale především vlastní techniky šermíře. Mistrovou specialitou je udržování bojových umění v původní válečnické formě, nikoliv jen jako vyprázdněné formální slupky. Proto provádí mnoho tameshigiri rovnou z tasení, což je nezvyklé a také nebezpečné. Při špatně provedené technice může meč vyletět z ruky, nebo proříznout svou pochvu a dlaň. Nicméně dle Mistra Nakagawy spočívá smysl battó (rychlého tasení) právě v tom, že tasení je rovnou již útokem, v němž prodleva znamená smrt. Také ale klade velký důraz na eleganci – samuraj musí být elegantní, nikoliv pouliční rváč. Jako motto má Nuki Soku Zan, neboli Smrt přímo z tasení.

Čajový obřad má samozřejmě mnoho forem – Mistr Nakagawa jej provádí dle školy Omotesenke. Spolu s Urasenke a Mushanokójisenke se jedná o 3 největší školy čajového obřadu, jež odvozují svůj původ od duchovního otce chadó - Sen no Rikyúa, který připravoval čaj pro samotného šóguna Tokugawu Iyeasua, sjednotitele Japonska a zakladatele éry Edo (1600 – 1867).

Yoshida Kazumi tančí Kuroda bushi, skladbu z tradičního tance Nihon Buyó. Ten pokaždé vypráví jiný příběh. Zde je protagonistou Mori Taihei, dobrý válečník, ale především proslulý piják saké. Jeho pán (daimyó) mu uloží sázku – když vybije celý džbér saké, splní mu jakékoliv přání.

Válečník sázku vyhraje a přeje si pánovo osobní kopí. Ten sice nejdříve váhá, ale nakonec musí válečnický slib splnit. Na videu je závěr, kdy Mori Taihei odchází s kopím, opile tančí a zpívá si píseň Kuroda bushi.

Japonský den - Kaizen se koná:

  • 15.10. v ZŠ Bítovská, Praha, od 10:00 do 20:00 (hlavní program) - vstupné 50 Kč (děti zdarma)
  • 16.10. v KD Peklo, Plzeň od 19:00 do 21:00 (výběr z programu) - vstupné 120 Kč
  • 17.10. v Českém muzeu hudby, Praha, od 19:00 do 21:00 (výběr z programu) - vstupné dobrovolné, bude věnováno Červenému kříži

Více informací a aktuální program naleznete na: www.japonskyden.eu.

Hlavní organizátor:

Přidat komentář