XB - 1

Subscribe to zdroj XB - 1
Měsíčník sci-fi, fantasy a hororu
Aktualizace: před 2 hod 29 min

Nominace na cenu Hugo za rok 2013 byly ohlášeny

Ne, 2014-04-20 11:45

Včera byly ohlášeny nominace na ceny Hugo za rok 2013 (spolu s nimi pak i nominace na Cenu Johna W. Campbella a rovněž na ceny Retro Hugo za rok 1939). Letos se sešlo 1923 platných nominačních hlasů, z toho pouze 34 v papírové formě, zbytek elektronicky. Výsledky budou vyhlášeny na Lonconu 3, 72. worldconu v Londýně 17. srpna (ceny Retro Hugo už o tři dny dříve) a je více než jisté, že se na stránkách časopisu XB-1 setkáte alespoň s některými nominovanými a snad i vítěznými pracemi (už nyní pro vás jednu z nich připravujeme do srpnového čísla). Vedle nominací vám přinášíme rovněž přenos jejich vyhlašování. Gratulujeme všem nominovaným a přejeme hodně úspěchů v jejich tvorbě!

Vstupujete do světa, v němž mrazí… (ukázka)

So, 2014-04-19 08:30

Pavla Obluka nemusíme čtenářům xbéčka dlouze představovat, vždyť jde přímo o kmenového autora našeho časopisu. Jako častý účastník literární soutěže o Cenu Karla Čapka publikoval rovněž ve sbornících Mlok či Kočas a dále vydal sborník Leviatan/Vlny (1999) či krátké romány Znamení duhy (2001) a Morituri Te Salutant (2006), z nichž zejména ten první stojí za pozornost díky zpracování populárního tématu generační vesmírné lodi. Nyní se k vydání pod hlavičkou Brokilonu a nově založené edice Evropská space opera chystá samostatný román Kra, který lze dost možná označit za Oblukovo nejambicióznější dílo zejména díky tomu, že se patrně nevyhne srovnávání s vřele přijatým úvodním svazkem této knižní řady…

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 83 – Nolan 2/2

Pá, 2014-04-18 10:45

První částí článku věnovaného Christopheru Nolanovi jsme připomněli jeho režisérské začátky i cestu ke skutečně velkým rozpočtům. Mohlo by se zdát, že je ve své kariéře spíše dítkem štěstěny, ovšem opak je pravdou. Svým příběhům se věnuje od začátku naplno, scénáře si píše sám nebo na nich alespoň spolupracuje a obklopuje se štábem, kterému plně důvěřuje. Ve svých počinech mísí realitu a fantazii s nenápadnou samozřejmostí, čímž žánrovost značně přibližuje i divákům, kteří audiovizuální fantastice neholdují. Nepochopená věda či vědecký pokrok je magií, postavy jsou vykreslovány civilně a uvěřitelně. Ve druhé části navážeme na jeho tvorbu po adaptaci prvního Batmana a připomeneme, co Nolan chystá do budoucna...

Noe nejen na stříbrném plátně, ale i v komiksu (recenze)

Čt, 2014-04-17 10:45

O filmovém zpracování snímku Noe Darrena Arofonského už byla nedávno řeč. Současně s tímto velkofilmem se však na knižní pulty vyloupl i komiks, který byl jeho předlohou. Respektive první díl z chystaného čtyřdílného cyklu nazvaný Noe: Trest za krutost, který vydalo nakladatelství Mladá fronta. Pokud se na stříbrném plátně objevil americký velkofilm, tak kniha samotná má mnohem blíže k evropskému komiksovému formátu, ale rovněž i ke zpravování, které je mnohem bližší kreslířům starému kontinentu než pompéznímu americkému mainstreamu. Těžko soudit z prvního, aktuálně předloženého dílu, ale zatím samotný komiks působí mnohem celistvěji a důmyslněji než stejnojmenný velkofilm.

Fantazie ve třetím rozměru: bratři Shiflettové

St, 2014-04-16 09:00

Sourozenecká dvojice Brandon a Jarrod Shiflettové se objevila na scéně na začátku devadesátých let. Sami o sobě vyprávějí, že jsou neúspěšnými komiksovými výtvarníky, kteří se do milovaného žánru proplížili zadními vrátky jako autoři akčních figurek a sošek. Na nápad zkusit vyrábět trojrozměrné postavy přišli relativně pozdě, až v době, kdy starší Brandon přesáhl dvacítku. Potřebný impulz přišel v podobě skládacích modelů od autorů, kteří teprve pořádně prošlapávali cestu budoucímu výnosnému odvětví, Mota Haty a Taishira Kiyi. K nim se přidala skvělá kniha Creature Core od dalšího japonského umělce, Yasushi Nirasawy. Proč to nezkusit sami, řekli si. Jak se jim ale dařilo bez pořádných znalostí?

Proměny utopického myšlení nejen v rámci sci-fi (pozvánka)

Út, 2014-04-15 16:25

Žijeme dnes sci-fi těch, kteří už nežijí? Není dnešní realita vlastně utopickou představou našich předků? Jaký je vztah filmových a literárních fikcí k vědeckému a společenskému vývoji? Jaká je úloha přemýšlení o budoucnosti v našem aktuálním životě? Těmto otázkám se hodláme věnovat na naší čtvrteční otevřené debatě v Centru současného umění DOX. Na dalším z večerů v rámci série Budoucnost propojování vědy a umění dostanou slovo ti, kteří jsou v otázkách budoucnosti na slovo vzatí – znalci a tvůrci science fiction – redaktor časopisu XB-1 Martin Šust, prozaik František Novotný a překladatelka a filozofka Jitka Cardová. Těšíme se na vaši účast.

Z Kotlety poteče krev opět proudem… (ukázka)

Út, 2014-04-15 09:00

Zda bruntálský řezník František Kotleta dopadne jako kultovní autor nebo jen zábavná literární kuriozita je stále ještě dosti nejasné, na druhou stranu je nad slunce jasnější, že jeho mystifikační rodeo s akčním Bratrstvem krve nenechalo domácí čtenáře chladnými, a když se jejich zájem rozpálí, je vždy na místě ho řádně přiživit. A tak tu máme dvoudílnou Perunovu krev, z jejíhož druhého svazku vám právě přinášíme výživnou ukázku, kterou samozřejmě jinde nenajdete. Kniha se objeví 24 dubna a už dnes nám nakladatelství Epocha slibuje na letošní listopad přídavek v podobě humoristicko-erotické sbírky detektivních příběhů Příliš dlouhá swingers párty. Je Kotleta váš vybraný druh literárního požitku?

Solitér hry aneb když je hráč sám…

Po, 2014-04-14 09:20

Venku je sychravo, doma nikdo, přátelé se zrovna rozprchli a knihovnu máte odshora dolů přečtenou (je-li to u vás vůbec možné). Máte neodolatelnou chuť si něco zahrát, ale ve výše popsané situaci to vypadá na další večer strávený u počítače či televize. Nemusíte však věšet hlavu, neboť i pro jednoho hráče lze najít bezpočet herních možností. Dnes se podíváme na celkem čtyři větší kategorie her, které jsou k vlkům samotářům více než přátelské a zahrnují malé hlavolamy i tuhé strategie. Tentokrát není článek určen pouze zkušeným harcovníkům hledajícím výzvy, ale nabídne zábavu i nováčkům nebo dětem. Jednoduše každý by si snad měl najít to pravé pro dlouhé osamělé večery…

Nejlepší SF/F povídky 20. století dle časopisu Locus…

Ne, 2014-04-13 18:35

Nejen romány živ je čtenář fantastiky. Už odnepaměti jsou jádrem fantastického žánru kratší práce, v nichž si spisovatelé mohou nejen zdokonalovat své řemeslo, ale rovněž používat i ty nejodvážnější nápady, experimentovat a posouvat hranice do neprobádaných oblastí. Časopis Locus ve své anketě z roku 2012 věnoval prostor samozřejmě i novelám, noveletám a povídkám. My vám tak můžeme přinést seznam toho nejlepšího z kratších fantastických prací dvacátého století. I zde se patří zmínit, že žánr je ve své angloamerické podobě na českém trhu natolik populární, že se máme možnost v našem jazyce seznámit s absolutní většinou zmíněných prací, což je jistě více než potěšující!

Nejlepší SF/F romány 20. století dle časopisu Locus…

So, 2014-04-12 12:15

Časopis Locus je uznávaným periodikem zaměřeným výhradně na žánrovou publicistiku a teorii. Každý rok rovněž v různých kategoriích udílí četná žánrová ocenění a čas od času uspořádá čtenářskou anketu o nejlepší SF/F díla uplynulých let. Poslední taková anketa se pořádala v roce 2012 a my vám dnes přinášíme její výsledky v kategoriích nejlepší science fiction a fantasy román a to včetně uvedených českých vydání. A jak je podle výsledků poznat, česká žánrová scéna i přes ekonomické problémy umí zachytit ta nejlepší, časem osvědčená díla, z nichž mnohá jsou i dnes k dostání v nových vydáních. Jak moc máte načteno, pokud jde o špičky fantastického žánru?

Ožívá prastará magie, mrtví vstávají z hrobů… (ukázka)

Pá, 2014-04-11 09:30

Klub Julese Vernea je už dlouho jedním z nakladatelství, které věnují pozornost domácí tvorbě i méně známých spisovatelů. A karlovarský rodák Miroslav W. Štěpánek k nim zcela jistě patří, ačkoli ho můžete znát z množství různých povídek vydaných kupříkladu v odvážné sérii antologií Ježíšku, já chci plamenomet, fanzinu Zbraně Avalonu či v časopise Ikarie. Nyní se však můžeme těšit na jeho debutový román, v němž pekelné mocnosti svedou krvavou bitvu o duše pozemšťanů s nebezpečným odpadlíkem Seteshem, jenž prahne po síle a moci. A protože se u pekelných událostí nemůžete být ničím jistí, přinášíme vám pořádnou ukázku, kterou najdete exkluzivně pouze na našich stránkách...

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 83 – Nolan 1/2

Pá, 2014-04-11 08:45

Ačkoliv jsme už zmiňovali komiksové adaptace audiovizuálních tvůrců stříbrného plátna (dokonce včetně té absolutně první), nedotkli jsme se osobnosti dnes v tomto směru nejvýraznějšího režiséra, který povýšil komiks na skutečně pozoruhodnou, moderní a temnou podívanou. Adaptace kreslených postav různých superhrdinů existovaly na americkém kontinentě ještě před druhou světovou válkou, ovšem skutečný rozmach zaznamenaly až s příchodem televizního vysílání a později i VHS. Nový trend nastal od sedmdesátých let, kdy do kin vtrhli Superman či Flash Gordon, ovšem ani Tim Burton nedokázal přiblížit mainstreamu i modernímu nestylizovanému vyprávění superhrdinu tak jako Nolan.

A po nás přijde potopa… (recenze)

Čt, 2014-04-10 10:45

Na nový film Noe Darrena Aronofského jsem se opravdu těšil, vždyť od režiséra tak výborných snímků jako Requiem za senFontána nebo Černá labuť lze očekávat jen to nejlepší. Původem tvůrce nezávislých filmů se rozhodl vystoupat mezi režisérské hvězdy odvážným velkofilmem, jenž nevypráví o ničem jiném, než o biblické potopě světa. O vodním přívalu, který z povrchu zemského spláchne všechno zlé, aby světu posléze poskytl novou šanci. Hlavní roli se navíc ujal Russell Crowe, známý jako udatný gladiátor či boxer těžké váhy. Také pro něj bylo jistě výzvou ztvárnit starozákonní postavu – legendárního stavitele archy a oddaného následovníka boží vůle...

Doktor Spánek poskytuje útěchu umírajícím… (ukázka)

St, 2014-04-09 15:30

Král hororu Stephen King si pro své čtenáře každý rok připraví něco nového a rád se rovněž vrací k jejich oblíbeným postavám. A tak se po na mistra nezvykle útlých románu Závan klíčovou dírkou ze série Temná věž a samostatném Lunaparku na scénu ve více než pětisetstránkové novince vrací starý známý Danny, jehož jsme poznali během hrůzostrašných událostí v dnes už klasickém Osvícení. České vydání románu na sebe naštěstí v osvědčeném překladu Lindy Bartoškové nenechalo dlouho čekat a v současnosti je už na našich knižních pultech. Pokud se snad obáváte, zda se autorovi podaří náležitě navázat na jeden ze svých nejslavnějších opusů, zkuste naší obsáhlou ukázku...

Fantazie ve třetím rozměru: Virginie Roparsová

St, 2014-04-09 10:40

Když Virginie Roparsová jedná s agenturami a galeriemi, jejich zástupci často nechápou, cože jim to vlastně nabízí. Nejsou to panenky, nejsou to ani přímo sochy, na klasické fantasy figurky jsou moc komplikované a nedají se reprodukovat ve větším množství. Autorka při jejich výrobě kombinuje sochařství, oděvní návrhářství, šperkařství, design a malířství, dokud nedosáhne řemeslně a emocionálně dokonalého efektu. Obvyklí sběratelé panenek asi nebudou mezi jejími pravidelnými zákazníky, podobný výrobek by ale rozhodně vnesl do sbírky Barbie nebo porcelánových hraček trochu vzrušení a extrému. Její chladné femme fatale jsou vždy neopakovatelné a zcela originální.

Vyrazíte na výlet do Pekelné díry? (ukázka)

Út, 2014-04-08 10:30

Pořádnou scifárnu na českém knižním trhu stále jen tak nenajdete, ale situace se snad pomalu lepší s tím, jak se sci-fi ve světě zase dostává do kurzu. Jedním z kýžených paprsků naděje se možná stane i obsáhlý román známé autorské dvojice Kevin J. Anderson a Brian Herbert, která se proslavila zejména plejádou různých příběhů ze světa legendární Duny. Tentokrát se však odhodlala vytvořit svůj vlastní svět - vesmírné impérium, jehož vyhnanci se shromažďují na samém okraji, aby zde nejen bojovali s tvrdými podmínkami nehostinných planet, ale v skrytu rovněž plánovali vznik nové galaktické síly schopné postavit se samotné říši. Nemluvě o objevu pozůstatků kdysi vyhlazené civilizace...

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 14

Út, 2014-04-08 09:05

Po představení RPG hry Kouzlem a mečem opět nastává čas na prohlídku nejnovějšího dění na herní scéně. Začneme dobrou zprávou pro všechny české milovníky H.P. Lovecrafta – společnost Blackfire potvrdila, že pracuje na českém překladu rozšíření hry Arkham Horror: Dunwich Horror. V něm dostanete novou mapu městečka Dunwich, vyšetřovatele, události a předměty, a k tomu všemu také doplňkové mechanismy zranění a šílenství, které postava získá při snížení životů nebo příčetnosti na nulu. Nyní však nakrátko opustíme českou kotlinu a zamíříme do širého světa herní zábavy, abychom se nakonec dostali k jedné pozvánce…

Přežije Prvních sto na postapokalyptické Zemi? (ukázka)

Po, 2014-04-07 10:25

Televizní seriál The 100 odstartoval v zahraničí teprve nedávno a v současnosti jsme se dočkali pouze prvních několika dílů, které nás seznámili s partou hrdinů patřících do stovky dospívajících, jež je jako předvoj vyslána na planetu Zemi téměř sto let po ničivé nukleární válce. Jde o delikventy, které by ve vesmírné stanici, na níž lidstvo tak tak přežívá, mnohdy stejně čekala smrt v přetlakové komoře. A tak to také s úspěchem expedice vypadá, zvláště když mladí zjistí, že na postapokalyptické planetě nejsou sami... V době, kdy se současná generace nedívá na seriály v televizi, ale na svých počítačích, není proč čekat na uvedení seriálu na některé z domácích televizí, a tak se záhy dočkáme knižního zpracování...

Mark E. Pocha přináší širokou paletu bolesti (recenze)

Po, 2014-04-07 09:40

První česká publikace slovenského nakladatelství Artis Omnis, antologie Kniha bolesti sestavená Markem E. Pochou, není hororová kniha, jak by se dle názvu mohlo zdát. Samozřejmě, hrůzostrašný žánr v ní hraje důležitou roli, ovšem velkou část obsahu tvoří povídky jiných žánrů, jejichž společným jmenovatelem je bolest. Naznačuje to hned první óda na utrpení v podání Jiřího W. Procházky. Dílo na rozhraní prózy a poezie knize hned od začátku dává ponurou atmosféru, přičemž prezentuje autora – mistra české fantastiky ve stylu, v jakém ho nevídáme často. Následující povídky představují jednotlivé formy bolesti, a že jich není málo...

Bitva knižních obálek – únor 2014

Ne, 2014-04-06 08:30

Slabou lednovou nabídku vystřídala o nic silnější únorová sklizeň obálek. Jako už tradičně jsme se v našem výběru omezili na díla určená primárně pro domácí trh a jeden z autorů se shodou okolností objevuje v našem výběru hned dvakrát. Pro jistotu opět připomeneme bitevní pravidla – hodnotíte obálku (lze se vyjádřit nejen k ilustraci, ale i ke grafické úpravě), nikoli knihu či osobu výtvarníka. Není důležité, zda fandíte konkrétním autorům, výtvarníkům či nakladatelstvím. Rozhoduje váš výtvarný vkus a pocity, s jakými jednotlivé obálky vnímáte. A neváhejte se o ně podělit. Zároveň vás žádáme, abyste bitvu neovlivňovali svými replikanty, každý má pouze jeden hlas. Tak směle do boje...

Stránky