RECENZE: Štěpán Kopřiva, Holomráz

Článek od: Martin Stručovský - 21.12.2010

 

Štěpán Kopřiva je zpět v literárním ringu a má opět zatraceně dobrou formu, kterou by mu mohl závidět i Rocky Balboa. Konec. Tečka. Jasně, tohle je zcela jasný signál, který vám, čtenářům, dává najevo, že Holomráz stojí za to a jeho zanechání na pultu knihkupectví v oddělení s fantasy a další pokleslou literaturou je ten nejhorší hřích, jakého se můžete v současnosti dopustit. Ale když už jste se zastavili, nezbývá mi než vám v tom krutém mrazu o Holomrazu povyprávět.

Inu, na začátek bude asi nejlepší prozradit, co Holomráz není:

 • kniha o předpovědi počasí
 • erotické příhody, odehrávající se v zimě
 • horor
 • sci-fi
 • román

Z čehož tedy vyplývá, čím Holomráz je:

 • fantasy
 • tak trochu thriller
 • tak trochu detektivka
 • povídková sbírka bez hluchých míst, která je návykovější než nikotin, marihuana a heroin a další legální i nelegální drogy dohromady

kde:

 • se mluví sprostě
 • krev teče proudem
 • části těla létají vzduchem 

a

 • o brutální scény a násilí není nouze

Hlavním hrdinou této hodně originální knihy je světově proslulý mág Wolrich. Wolrich? Že jste o něm neslyšeli? Sakra, kde to žijete?! Vyplašené pohledy! Wolrich!

Wolrich!

Sakra, není to ten, co vyhrál:

 • Talentmánii?
 • Superstar?

Neviděl jsem ho na:

 • MTV?

Zatracená hlava děravá! BUCH! BUCH! BUCH! Mlátíte se do ní ve snaze si vzpomenout.

Jen klid. Pořádně se nadechněte a vykloktejte ústa, prosím. Jak už jsem zmínil o několik řádků výš, Holomráz je fantasy. Ovšem není žádnou městskou odrůdou, která se pěstuje v Praze, jako je tomu u ctěného Pavla Renčína a jeho světoznámé trilogie Městské války.

Slovutný mistr Kopřiva zasadil děj knihy do svého vlastního fantasy světa, na nějž se zase tolik nesoustředí a kde nenarazíte na:

 • elfy
 • trpaslíky
 • troly
 • další milá stvoření, která známe už z děl Mistra Tolkiena

Za to zde můžete potkat spoustu násilníků, čarodějů, podvodníků a dalších vykutálených osob. Přesně takovou je i hlavní hrdina Wolrich – absolvent Hexagonu (něco jako Potterovy Bradavice), slavný mág, oblíbenec lidu, krotitel karmínového draka, který třikrát vyprášil kožich slovutnému mágovi Saytherovi… STOP! Teď nehorázně kecám, to víte, Wolrich mě nakazil. Všechno, co jsem vám o něm před chvíli navyprávěl, byl jen klam. Ve skutečnosti je pěkný lhář. Podvodník. A rozhodně není hrdina. Ale jinak fajn chlápek do nepohody.

Kopřiva mu v knize věnoval tři příběhy, respektive novely (Idol, Bedna, Holomráz), v nichž ho poznáme jako malého kluka, dospělého muže a prošedivělého kmeta. Texty disponují velkou dávkou sarkasmu, pochmurnosti, naturalismu a hodně dobrou atmosférou.

Prostě žádná akční vypalovačka jako byl Asfalt nebo Zabíjení. Tohle je příběh jak vystřižený ze života. Akční sekvence si tentokrát dávají na čas, ale když už na ně dojde, tak stojí za to. Jako například, když čarodějové bojují s obyčejnými vojáky a rozmetají je na srač… cucky.

Autor se plně soustředí na postavy, s nimiž se rozhodně nemaže, jejich vzájemné vztahy a problémy, a všechny si díky něčemu oblíbíte. Prostě se zase projevuje dokonalá scénáristická praxe se vším všudy. Aby se ještě víc přiblížil filmovému pojetí a svižnosti, opět použil přítomný čas. Ovšem nemusíte se bát, že by působil nějak rušivě. Naopak. Ke knize padne jako ulitý.  A nesmíme zapomenout ani na Kopřivův typický smysl pro humor, svižné dialogy a obrovskou čtivost. Kvůli čemuž se od knihy nebudete moci odtrhnout a s přehledem ji přelouskáte za jeden den, na jehož konci budete víc než spokojeni.

Pokud se pročtete životními osudy slavného iluzionisty, čekají na vás tři bonusové povídky (Tajnější než ilumináti, mocnější než zednáři, Den, kdy zemřel Richard Stark a Literární bomba roku), které sice nemají s Wolrichem nic společného, jsou krátké, ale i přesto strhující a stejně jako předchozí příběhy originální.

V recenzích na Zabíjení byl Kopřiva přirovnáván k akční ikoně Jiřímu Kulhánkovi. U Asfaltu, u něhož si Kopřiva nasadil laťku hodně vysoko, zase začal sekat do mistrova trůnu a čekalo se, že v budoucnu na něj sám usedne.

Jenže teď je tu Holomráz a čtenář zároveň dostává ledovou sprchu a pořádný kopanec do žeber. Autor totiž nepropadl stagnaci, přeskočil laťku (při čemž nastavil novou) a místo dalšího příspěvku české akční škole přináší obyčejný příběh neobyčejného mága, co se odehrává ve fantasy kulisách a zavání realismem. Navíc je Kopřiva opět o něco nápaditější, vypsanější a všemi zmíněnými i nezmíněnými triky do žánru přináší něco nového, což je rozhodně lepší, než kdyby šel dál ve stopách mistra Kulhánka, z jehož stínu se mu podařilo vymanit a vydat se vlastní cestou. Ovšem jen čas ukáže, zda na ní zůstane či nikoliv. Na závěr nezbývá dodat nic jiného, než že Štěpán Kopřiva je zpět v literárním ringu a má opět zatraceně dobrou formu, kterou by mu mohl závidět i Rocky Balboa. Konec. Tečka. 

Holomráz
Kopřiva, Štěpán

Vydal: Crew
Obálka: David Hanzl
Redakce: Pavel Voňka
Rok vydání: 2010
Počet stran: 288
Rozměr: 110 x 180
Provedení: paperback
Cena: 219 Kč

Komentáře

Kurňa jsem rád že můžu konečně napsat k nějakému článku svůj názor..né jak na idnes.cz kde do nás valí jednu sračku za druhou a nemůžem na to ani reagovat...ale proto sem nepíšu. Dost hustá recenze kámo, takový jsou potřeba. Piš dál. Zviditelni se ;-)

konečně možu taky někam napsat svůj názor, né jako na idnes.cz kde do nás valí hovna a nemůžem jim na to ani nic odpovědět. Dobrá recenze kámo. Takový jsou potřeba, takový u kterých se člověk nenudí. Piš dál.

Přidat komentář