KOMIKS: Hadžime Isajama, Útok titánů 6

Článek od: David Hálek - 04.04.2016

Myslím, že hned na začátku je potřeba řádné varování. Předchozí dva díly Útoku titánů byly přeci jen trochu chudší, co se týče pořádně krvavé akce, a byly zaměřeny spíše na rozvoj hlavních charakterů, ať už se jednalo o flashback na trénink Erenovy jednotky, nebo na soud, jenž měl rozhodnout o Erenově životě. Tak tedy pozor: Šestý díl oblíbené mangy je krvavý, syrový a neuvěřitelně brutální! Kdo si odvykl, že je Útok titánů vlastně souboj na život a na smrt, bude velmi rychle kopnut zpět do reality!

Šestý díl totiž začíná přesně tím, čím ten pátý skončil: smrtí. Do průzkumné jednotky se nahrnuli Titáni a bez slitování ničí vše kolem. Nikdo před nimi není v bezpečí a celá mise se pomalu rozpadá. Aby toho nebylo málo, na scéně se ve své plné kráse a hrůze zjevuje ženský Titán, přesněji řečeno žena v těle titána, Titánka. Toto nové nečekané monstrum si začne klestit cestu vojáky a podle Armina to vypadá, jako by snad něco hledala. Nebo někoho. Hádejte.

Na tom přeci nic není, říkáte si, už jsme kolikrát viděli Titány, jak mrzačí lidi. A máte naprostou pravdu. Titán i nadále zůstává naprosto hrůzným stvořením, před kterým byste měli na potkání utéct, ale jeho děsivost je v porovnání s Titánkou skoro nicotná. Může za to způsob, jakým nově příchozí bojuje. Nejde jen o bezhlavé vběhnutí mezi vojíny, chňapání po nich a ukusování hlav. Titánka je rychlejší, obratnější a silnější. A co víc, je inteligentní a umí taktizovat. Na rozdíl od svých nepohlavních protějšků si všímá pozic a slabin svých protivníků, a co je nejhorší, umí se bránit. Boj s tímto netvorem se ukáže být prakticky nemožný a beznadějný.

Díky tomu je výtvarné umění Hadžime Isajamy ne zrovna přelomové, ale rozhodně inovativní. Ukousnuté hlavy už jsme viděli, nyní je načase představit něco nového. Titánka využívá své pěsti, umí kopat a využívá okolí ku svému prospěchu. Jedná se o naprosto nový styl, se kterým se musí vypořádat nejen beznadějní vojáci, ale i čtenáři (dělalo se mi špatně, když si začala s cynickým šklebem točit s lankem). Rozhodně se tak jedná o velké plus.

Titánka ale není to jediné, na co se šestá kniha soustředí. Do popředí se dostává i skupina vedená kapitánem Levim, která má za úkol chránit Erena za každou cenu. Ten ale nehodlá jen tak sedět a prchat, zatímco Titánka ničí jeho kolegy. Musí se tedy rozhodnout, zda se pokusí zachránit své přátelé, a ohrozí tak smysl celé mise, nebo bude důvěřovat kapitánovi a jeho nejzkušenějším vojákům. Eren tak jako charakter rychle dospívá, nesoustředí se jen na sebe a svou nenávist k Titánům, ale věnuje pozornost i ostatním, nechce zklamat jejich důvěru, jíž do něj vložili, a nechce, aby ostatní přestali důvěřovat jemu.

Nový přírůstek do rodiny Titánů si svou novotou a krvežíznivostí krade většinu komiksu pro sebe. Moc se těším, až její řádění bude pokračovat v dalších knihách, ale než tomu tak bude, šestý díl Útoku titánů se prozatím stává asi nejlepším dílem série.

 

Útok titánů 6 (Shingeki no Kyojin, vol. 6)

Scénář a kresba: Hadžime Isajama

Překlad: Anna Křivánková

Datum vydání: 9.2.2016

Nakladatelství: Crew

Vazba a rozměry: Brožovaná, 113 x 175

Počet stran: 196

Cena: 189 Kč

Přidat komentář