LITERATURA: Jo Nesbø: Doktor Proktor a vana času

Článek od: Redakce - 18.12.2014

Nejlepší audio koupel všech dob! Nasaďte si kolíčky a ponořte se pod hladinu času...

Druhá dětská knížka proslulého norského autora detektivek Joa Nesbøho nazvaná Doktor Proktor a vana času vychází také jako audiokniha!„Doktor Proktor je zkrátka hroznej frajer, Bulík bezva bombarďák, Nesbø se u psaní musí výborně bavit... A když se k tomu přidá David Novotný, nepřekonatelný zážitek je zaručen. Svým podáním totiž dokáže nejen kongeniálně vypíchnout autorovy vtipy, ale hereckým pojetím jednotlivých postav a jejich způsobu mluvy umí učinit celý příběh ještě zábavnější,“ líčí Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.A dodává:„Vyprávění funguje na děti i jejich rodiče – to je spolehlivě odzkoušeno při nahrávání i poslechu. Mám dokonce podezření, že rodiče tuhle audioknihu sice kupují svým potomkům, ale na poslech se těší stejně jako oni, takže je to taková 'malá domů'. To jen dokazuje, že celá série funguje bezvadně. Práce pro děti je radost a v tomto případě také velká legrace.

Doktor Proktor odcestoval do Paříže, aby znovu našel svou dávnou lásku. Líza s Bulíkem o něm nemají žádné zprávy, dokud nepřijde pokroucená pohlednice s šifrovanou prosbou o pomoc. Aby Julietu Margarínovou získal zpět, musel se doktor Proktor pomocí svého vynálezu - vany času - vydat do minulosti, kde byla dvojice proti své vůli rozdělena. Jenže tam zůstal uvězněn. Bulík s Lízou tudíž vyrážejí do pařížského penzionu Pomfrit, ale neplánovaně i do Moulin Rouge na počátku 20. století, na Tour de France 1969, do Napoleonova tábora u Waterloo roku 1815, pod gilotinu za Velké francouzské revoluce nebo do rouenské vězeňské cely jisté Johanky z Arku dne 30. května 1431...

Veselého vyprávění druhého dobrodružství s praštěným vynálezcem se opět zhostil herec David Novotný, který si tentokrát pohrál také s chraptivým a drhnoucím projevem doktorovy bývalé asistentky Rašple, nebo se slizkým témbrem mafiánského Julietina manžela Klóda Klišé či hrubiánským hlasem jeho "hroších" poskoků. „Postavy a jejich hlasy vymýšlím institnktivně, ale není to nijak náročné, protože sám autor ve svém textu dost přesně popisuje, jak který protagonista mluví, takže to mám vlastně i s návodem. Vana časuje navíc podobně hravá jako první proktorovka, takže mě její natáčení moc bavilo," vypráví herec. A kam by se interpret vydal, kdyby uměl cestovat časem jako hrdinové audioknihy? „Možnábych se chtěl vrátit do Chile roku 1960 a zamknout Pelého v šatně, aby naši získali titul mistrů světa... Hlouběji v čase bych se nejspíš vypravil do dob Karla IV.," uvažuje se smíchem David Novotný.

Audiokniha v režii Jitky Škápíkové, doplněná rozvernou původní hudbou francouzského střihu i zábavnými bublavě koupelovými zvuky (nechybí však samozřejmě ani neodolatelně rozladěný školní orchestr) vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 268 Kč i jako CD mp3 za 288 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu pořídit audioknihu jen za 199 Kč. Noví členové klubu navíc mohou do 31. 12. 2014 využít vstupní výhody kreditového systému klubu, kdy si první kredit pořídí za pouhých 99 Kč a získat za tuto cenu samotnou audioknihu Doktor Proktor a vana času.

 

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

„Nesbø je v druhém díle snad ještě vtipnější než v tom prvním, Doktora Proktorasi mohou bez obav užít i dospělí a nebudou se nudit.“   ̶  Klára Kubíčková, MF Dnes

Přidat komentář