RECENZE: Peyo, Šmoulové a vejce

Článek od: Petr Simcik - 30.08.2012

Všechno to začalo, když šli šmoulové krást vejce. Ano, čtete správně! Houby kuna! Šmoulové jsou ti vaječní zloději.

Tak abychom byli přesní, šmoulové jdou vejce shánět. Mají totiž rádi dorty a šmoulovi Mlsounovi vejce došla. Vypraví se pro ně Šprýmař a Mrzout a skutečně, po mnoha peripetiích, se uprostřed vesnice zaskví bílé vajíčko. Jenže ouha, nejde rozbít a navíc, jak se náhodou ukáže, je kouzelné. A takové kouzelné vejce ve šmoulí vesnici znamená jediné. Zmatek nad zmatek. Každý šmoula by si rád něco přál a to nejen pro sebe, takže se začnou dít věci, nad kterými jde Taťkovi šmoulovi hlava kolem.  Někteří šmoulové jsou najednou zelení, jiní červení, ze Siláka je jelito a po návsi si to vykračují ne jeden, ani dva, ale hned tři Taťkové šmoulové...

Šmoulové a vejce jsou dalším ze série krátkých příběhů. Jde o útlou knížečku malého formátu a velkého písma pro čtenáře začátečníky (Je dost dobře možné, že tato recenze bude mít podobný rozsah jako celá kniha.), které ale láká i čtivostí a spádem. A ty jsou pro malé nedočkavce opravdu zapotřebí. Co mě ale trošičku zarazilo, je typografická zvláštnost - uvození přímé řeči pomlčkou místo klasických uvozovek, ale na to si malý i velký čtenář poměrně rychle zvykne. Jen netuším, jestli to pro začátečníky není drobet nevýchovné.

Text je doprovázen tradičně dobře řemeslně zpracovanými ilustracemi, které zachycují většinu stěžejních a veselých momentů, takže ani ještě nečtoucí drobotina nepřijde úplně zkrátka.

Pokud tedy máte doma malého šmoulymilujícího školáka či předškoláka a chcete z něj začít vychovávat čtenáře, Šmoulové a vejce jsou tím správným materiálem pro základy jeho čtenářské vášně.

Peyo: Šmoulové a vejce / L’oeuf et les Schtroumpfs/ (Galerie obrázků knihy)
Nakladatel: Albatros Media - Albatros
Překlad: Tomáš Vondrovic, Michal Lázňovský
Obálka: Peyo
Redakce: Lubomír Kuba
Rok vydání: 2012
Počet stran: 64
Rozměr: 125 x 185
Provedení: hardback
Cena: 149 Kč

Přidat komentář