Petr Vařák

Obrázek uživatele Petr Vařák

Bio

Stručné bio
Pesimista v kombinaci s optimistou (to myslím vážně), pravidelný strávník čínských restaurací a vyznavač hesla: "Co neuděláš, to nepokazíš!"
Co na sebe dál práskl/a:

Narodil jsem se v listopadu 1993 ve Zlíně, kde taky dodnes žiju, i když pouze v jedné příměstské části. Pět let jsem vydržel chodit na základní školu, poté vyplynula na povrch má vyjímečná genialita a já odešel na gymnázium :D

Ve fantasy se nepohybuji dlouho, cca tři roky. Předtím jsem za vrcholná díla považoval Eragona a Harryho Pottera, z čehož mě vytrhnul Bohatýr Juraje Červenáka. Je tedy jasné, že ujíždím převážně na domací (potažmo slovenské) tvorbě, rád si ale přečtu i něco kvalitního ze zahraničí, především klasické a epické fantasy, knihy na motivy PC her, atd.

Nejen knihy konzumovat, ale něco málo k nim i napsat, jsem se začal pokoušet na Legii, kde mě najdete pod nickem Cooker. V srpnu 2009 mi v poště přistála zpráva od Martina Stručovského, že se mu líbí moje komentáře a jestli bych nechtěl psát pro Sarden. Chvíli jsem odporoval, ale Martinovi nedalo moc práce mě přemluvit. Další den mi vyšla recenze na Hořící přízraky a od té doby píšu pro Sarden pravidelně, pokud možno co nejčastěji.

Ne vždy jsou moje texty tak dobré, jak bych chtěl, občas mě potká nějaký zkrat a já napíšu něco fakt hrozného, nicméně celkově jsem se svojí "prací" spokojený. Jaké to má výhody? Mohl bych říct, že mě to nějak vnitřně naplňuje a dává prostor k seberealizaci, ovšem ty recenzní výtisky jsou taky fajn :)

Historie

Členem již
5 let 9 months

Moje příspěvky

Vánoce se kvapem blíží. Přemýšlíte, že byste svým bližním přichystali knižní nadílku? Potom můžete vybírat z rozsáhlé nabídky nakladatelství Straky na vrbě, která se do Vánoc rozroste o následující tituly.

Havrani – malá jednotka elitních žoldnéřů, obávaná po celé Balaii. Hirad Srdcoled, Neznámý válečník, Silendor Larn nebo julatský mág Ilkar – stačí vyslovit jediné z těchto jmen a nepřítel bere nohy na ramena. Léta strávená bojem v nejrůznějších válkách však na každém zanechají své stopy, proto naši hrdinové plánují odejít na zasloužený odpočinek. Nakonec však přijmou ještě poslední zakázku. Úkol zpočátku nevypadá složitě...

Hrdinové, truchlící nad ztrátou jednoho ze svých druhů, přicházejí do města Rannengu, bývalého královského sídla. Zamýšlená krátká zastávka za účelem nabrání zásob se však změní v boj o holý život, když služebníci Bezejmenného nejdříve odcizí Haroldovi prsten, potřebný k získání Duhového rohu, a poté samotného Harolda zajmou…

Jeden z nejúspěšnějších českých autorů fantasy Leonard Medek se narodil 8. 4. 1962 v Praze. Vyučil se zlatníkem (1980). Do literatury vstoupil povídkovou sbírkou Půlnoční jezdec (1996, SAGA). V roce 2004 napsal povídkový román Dobrodruh (Straky na vrbě), o rok později klasickou fantasy Stříbrný šíp (Wales). V roce 2008 vydal druhý díl Dobrodruha s podtitulem Lybijská suita (Straky na vrbě). Nyní vychází třetí díl této série.

Za Temným portálem je vůbec první knihou ze světa Warcraftu, v níž spojili své síly rovnou dva autoři – Aaron Rosenberg, tvůrce Přílivu temnoty, a Christie Golden, autorka například Vládce klanů nebo vynikajícího Zrodu hordy. Což není jediný aspekt, jímž se kniha liší od svých předchůdců. Zatímco téměř všechny předchozí romány z Warcraftu lze číst samostatně bez jakékoli znalosti ostatních knih nebo her, Za Temným portálem úzce navazuje na Příliv temnoty.

Petrův výběr vás naláka na dvě chuťovky ze světa PC her a jeden domácí román...

Víte, co je hlavním problémem klasické fantasy? Nikoliv stále dokola se opakující zápletky, ani celková stagnace žánru, který se už léta nevyvíjí. Jak se říká, ryba smrdí od hlavy, v tomto případě je třeba hledat příčinu u samotných spisovatelů. Klasická fantasy se až příliš často stává posledním útočištěm nepříliš schopných autorů, uchylujících se k ní ve víře, že napsat příběh o putování neohroženého hrdiny za Temný hvozd musí být přeci úplná brnkačka. Výsledky podle toho vypadají...

Český autor František Novotný zahajuje ediční řadu Kroniky karmínových kamenů knižním románem o ikoně české literatury, Boženě Němcové, knihou Prsten od vévodkyně. Skutečné události ze života této významné postavy českých dějin se v příběhu prolínají s fikcí a vše zasahuje až do současné reality.

Autor Kronik Sialy, ruský spisovatel fantasy Alexej Pechov, je velkým talentem mladé generace autorů literatury tohoto žánru. Jeho romány o zlodějíčku Haroldu Stínovi zaznamenaly ve světě obrovský úspěch. Pechov totiž ve své tvorbě vsadil na čtenáři oblíbenou jistotu – příběhy jsou dobrodružné, plné známých fantasy prvků, avšak neotřelé, velmi čtivé a humorné. Hledáte-li knihu, u níž se pobavíte, ale zároveň ji budete číst se vzrušeným napětím, Pechovovy romány jsou ideální volbou. Jakmile se jednou s Haroldem zatouláte do stínů, už nebudete chtít zpět…

Dvě slova: Krvavé pohraničí. Není v České republice fanouška domácí fantastiky, který by tento, nebojím se říct kultovní, cyklus Vladimíra Šlechty neznal. Od roku 2000, kdy světlo světa spatřil stejnojmenný román, vyšla celá jedna trilogie, několik samostatných knih a pár povídkových sbírek z tohoto světa. Před rokem Vladimír Šlechta načal sborníkem Nejlepší den pro umírání novou (jak říká sám autor) „malou“ Likarijskou trilogii, nyní se k dychtivým čtenářům dostává její druhý díl – Likario.

Stránky