PR+LITERATURA: Na Slovensku vznikol časopis Jupiter

Vydáno: 27 09

Autor článku: Anonym

Na Istrocone 2011 sa predstavil nový slovenský elektronický SF časopis Jupiter. Stojí za ním časť  redaktorov Istrozinu, scifi.sk a Fantázie. Nulté číslo v rozsahu 130 strán si môžete stiahnuť na http://casopis-jupiter.sk/. Obsahuje poviedky Andrzeja Pilipiuka, Alexandry Pavelkovej a finálové poviedky zo súťaže Poviedka za 33 na tému „text piesne“. Z publicistiky môžu okrem rozhovoru s autorom zahraničnej poviedky (nazvaného podľa jeho odpovede na otázku o grafomanstve - Literárni impotenti zhadzujú pracovitých kolegov) zaujať aj článok o filme „Zrodenie planéty opíc“, seriáli „Game of Thrones“ či albumy „Crimson“ Edge of Sanity. Reakcie na časopis môžete písať na jeho facebookovú stránku http://www.facebook.com/CasopisJupiter, kde nájdete aj anketu o tom, koľko by mal časopis stáť. Od prvého čísla by malo byť jeho stiahnutie spoplatnené.

Martin Králik

Komentáře

Zpráva o elektronickém časopisu mě potěšila, hned jsem se šla podívat - a zjistila, že jsme dostali PDF formátované na A4. Ouvej. To nám ta digitalizace zůstala pěkně na půl cestě, tomuhle bych spíš říkala elektronická distribuce klasického časopisu. No, stejně asi nakouknu, ale jsem zklamaná.

Ahoj idle,

já osobně mám jen základního Kindla a uznávám, že v pdf se to dá přečíst s lupou, případně nekonfortně prohlížet naležato. Doporučuji použít program Calibre pro převod. Fonty jsou pak dle nastavení a příjemné pro četbu. Obrázky zůstávají, obsah to trochu rozhodí, ale nic vážného. Převod mi proběhl bez problému na letitém počítači.

Takže si teď asi Jupiter přečtu také ;-)

Pak už asi zbývá jen investovat do větší čtečky s 8" displejem.

Díky za radu, ale to není tak úplně to, co mám na mysli. Nějaké řešení, jako je například pomocí Calibre, se dá najít asi vždycky. Spíš by mě zajímalo, pro jaké publikum je časopis cílený, pokud zvolili takovýhle formát - to počítali, že si to budou všichni tisknout nebo číst z počítače? V tomhle rozsahu? Přece nebudou každému uživateli říkat: zaplaťte nám tolik a tolik a potom si zapněte Calibre, abyste si časopis zformátovali do takové podoby, jaká vám vyhovuje. Přitom by stačilo nabídnout nějaký ten přizpůsobivější knížkový formát, aby to uživatelé měli bez větších komplikací.

Pro mě, jakožto blbě vidícího čtenáře, je čtení elektronických knih hrozné zlo. Potřebovala bych čtečku s displejem o velikosti A5kové knižní stránky. Takže zůstávám u klasiky a vůbec mi to nevadí.

Na čtečce se přece dá velikost písma nastavit (pokud to člověk dostane v rozumném formátu) a tím pádem přizpůsobit zraku líp než klasická kniha. A i ty větší displeje existují, pokud by měl člověk pocit, že se mu těch písmen vejde nějak málo.

Se mnou je to těžké. Na dálku mám jedenáct, na blízko šestadvacet dioptrií. A s brýlemi na dálku nemůžu číst ani zvětšené písmo, protože stejně musím mžourat. Takže si raději vezmu brýle na blízko, tím pádem můžu buď zůstat u knihy, nebo - kvůli pohodlí na cestách - mít onu super velkou čtečku. Zatím nemám.

 

Já tomu pořád ještě úplně nerozumím. Teda rozumím tomu, že to máš komplikované, ale nerozumím té výhodě papíru. Leží mi tady teď čtečka vedle XBčka, a na čtečce mám rozhodně větší písmo. A pořád se na displej vejde několik odstavců.

Jo, chápu, pokud se rozhoduješ, jestli číst knihu, kterou máš, nebo shánět digitální kopii, že zůstaneš u knihy. Ale mám-li něco, co je prezentované jako digitální časopis, pak holt moje výše uvedené námitky trvají.

A já s nimi souhlasím. Jestliže to dělá neplechu, pak je to dělané blbě. Až se vychytají masařky, spokojenost ovládne celý čtivý svět.

Tohle je jen takový můj osobní přístup a jde jen o to, že vidím blbě. Zkrátka se mi do knihy kouká líp. Třeba se někde potkáme a bude demonstrace :). Čtečku jsem potkala u kamarádky a nemohla jsem se s ní spřátelit, tím ji ale neodsuzuji. Jak tak pozoruji, strašně se v mém okolí rozmohly, čtečky jedny :).

Proto jsem se tu vlastně ozývala. Protože tenhle časopis zřejmě zatím neumožňuje to pohodlí, na které jsem si na čtečkách už zvykla. Čili to není problém čteček, ale konkrétního časopisu.

Osobní preference jsou samozřejmě věc, do které ti kecat nemůžu, maximálně dodat relevantní informace. A to nastavení velikosti písma (případně fontu, řádkování a dalších věcí) podle libosti je jedna z věcí, které mi přijdou fajn. A taky skladnost, protože časopis do svého příručního zavazadla nenarvu, a tlustou bichli taky ne. A kniha se nedá držet i otáčet jednou rukou, protestuje, když na ni u oběda drobím... cože, tohle že není ta osvětová přednáška? No dobře, tak já už teda končím, čtěme všichni jak chceme.

Ahojte, sme radi, ze je zaujem aj medzi ludmi z druheho brehu Moravy. Dufam, ze prve cislo Vas nesklame. Budu k dispozicii tradicne formaty pre citacky a mobily, ako mobi, epub a pdfko bude citatelnejsie. Font bude tiez zmeneny, tak aby bola vacsina spokojna. A kvoli nam si fakt citacku kupovat nemusite :))

... děkuji, že našim čtenářům vycházíš vstříc - vlastně teď již čtenářům Jupiteru. Určitě budeme rádi, když nás budeš informovat o dalších novinkách a vydáních Jupiteru.

Přidat komentář