Výborný komentář, díky za něj. V podstatě shrnuje celou problematiku. Opět to vezmu postupně. Česká fantastika je malá a nutně bude minimálně část z těch, které oslovím, zapojena do literárního provozu. A tím vznikají různá omezení – o střetu zájmů nemluvě. Robert Pilch a Michael Bronec mi napsali už napoprvé, že nic než to, co produkují, prakticky nečtou, že to vnímají jako střet zájmů a že hlasovat nebudou. To je naprosto legitimní, chápu to, rozumím.

Rozumím tomu i u Vás. Na druhou stranu… píšete "čtu poměrně málo". A přitom vím, že jste bývalá šéfredaktorka Fantasy Planet. Kdo jiný už by měl číst, když ne šéfredaktoři žánrových médií? Teď to neberte osobně, není to útok, je to zoufalá řečnická otázka organizátora ankety na to, kde má brát lidi, když mu ti v "nejvyšších patrech" řeknou, že moc nečtou…

Další fenomén: díky tomuto Vašemu komentáři jsem zjistil, že bych si asi fakt měl přečíst toho Staveleyho (kterého už doporučovali Jiří Pavlovský a Martin Bečvář v rámci ankety) a poprvé jsem narazil na jméno Michael Fletcher, které si teď pohlídám. V rámci ankety by to do výsledků nebylo zařazeno, ale zůstává to zajímavé pro toho, kdo čte komentáře. Třeba pro mě.

A za třetí – vytíženost (a lenost) nijak nekritizuji, tomu naprosto rozumím. Nicméně jakákoliv zpětná vazba (a třeba tento Váš komentář je výborná zpětná vazba) mi udělá trochu jasněji. Ostatně, krátká odpověď ve stylu "nechci odpovídat, neotravujte mě", je super, už nenapíšu, není co řešit. Podobně jiná krátká odpověď: "Zajímá mě to, pošlete výsledky, ale neodpovím, nestíhám a necítím se na to." Beru, chápu, akceptuji, zařídím se dle toho. Obě by jistě zabraly méně času než dohadování se pod článkem na Sardenu…:)

Předchozí odstavec, prosím, také neberte jako kritiku. Snažím se to všechno v první řadě analyzovat a pochopit, udělat si v tom jasno. Nemají ti lidé, kterým píšu, čas? Mám oslovit jiné? Najdou se nějací jiní? Byly informační maily k anketě špatně poskládané, takže to případné přispěvatele odradilo? Kdybych to formuloval jinak, odpovědělo by větší množství lidí? Nebo jsou prostě jenom ti, kterým píšu, tak vytížení, že to ani nečtou a věnují se jiným záležitostem? Kdo je vlastně ta "odborná fantastická veřejnost"? Máme takovou?

Ještě jednou díky, že jste si udělala čas na komentář, právě z diskuzí na základě takovýchto příspěvků může vzejít (alespoň pro mě) nějaký závěr, směr, kterým se vydat. Díky!