Přihlášení

Please answer the question

Na analogové vlně…

Článek od: Michal Sekyrka - 04.11.2015

Co moje paměť sahá, vždy byl součástí mého života gramofon. V dědově pracovně, kde bylo kromě jeho fotografických, grafických, reprodukčních a jiných propriet i odpočinkové kanape, se dalo pěkně usnout za doprovodu hudby nebo mluveného slova z gramofonu.

Stále se občas vracím do té bezstarostné doby, kdy děda pouštěl novou nahrávku divadla S+H, kterou mi koupil v Supraphonu, já vleže poslouchal a on tvořil u stolu třeba postavičky do nového Betlému…

Desek časem přibývalo stejně jako nám roků a nakonec přišla doba, kdy jsem Hurvínka už poslouchat nechodil (tak nějak byly jiné zájmy:-)) a desky osiřely.

Bohužel, čas je neúprosný a přišla chvíle, kdy osiřela i pracovna. A mě je dodnes líto, že těch chvil strávených v ní nebylo víc.

Rozhodl jsem se ale, že to s gramofonem a pohádkami  zkusím na naše děti. Předchozí dobrá zkušenost s promítačkou dávala naději, že to vyjde:-), a že jim nebude vadit otáčet po 20 minutách LP desku.

Vyšlo, a nejen, že nevadí otáčení po 20 minutách, nevadí ani otáčení „45 ot. singlů“ – na nich máme například Karafiátovy Broučky. A dokonce je to baví:-).

Jenže, nový gramofon mě stále nějak netěšil a tak, když se mě kolega v práci zeptal, jestli nechci starou Teslu NC 470, neváhal jsem ani chvilku.

Ve své době to sice nebyla vlajková loď Tesly, ale rozhodně patřil tento model k tomu lepšímu z tehdejší produkce.

Po prvním ohledání bylo jasné, že se gramofon u kolegy měl velice dobře a je ve velmi dobrém stavu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

S vyjímkou očekávaných „závad“ jako byl vytahaný řemínek, přenoska vykazující postdůchodový věk a pětikolík k propojení s předzesilovačem (to není, samozřejmě, závada, ale pětikolík na předzesilovači prostě nemáme:-)), se vše zdálo v pořádku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

První test jsem provedl „čuňáckým“ připájením cinchových kabelů na pětikolíkový vývod a za výměny přenosky za relativně novou – bez problémů vše fungovalo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tedy vše ne – nebylo možné přepínání rychlostí kvůli vytahanému řemínku.

No, a dal jsem se, do práce:-). Nejdřív vyvrtat díry, osadit a připájet cinch zásuvky a zem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dále jsem si objednal nové řemínky – z Litovle byly doma za týden. A to ještě nebyla poslední věc, kterou jsem si tam objednal.
Při čekání na nové řemínky byl čas vyrobit si kabely mezi gramec a předzesilovač.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hotovo…

Řemínky jsou domaaaaa….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A první ostré testy:-)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A ještě výměna přenosky za lepší:-)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A je to:-), původní gramec se stěhoval a na jeho místo přišel tenhle vintage stroj:-)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A teď se můžete  pokochat deskami, které si naši junioři rádi pouští – jen musím vždycky úplně všechny desky vyndat ze skříně, následně probíhá půlhodinový výběr několika vinylů, které budou mít tu čest být přehrány a zbytek putuje zpět do skříně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ještě k té další objednávce z Litovle… prostě jsem si po nějaké době řekl, že to pořád není ono a předrátoval ramínko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A teď už se jen starat o desky a odměnou nám je poslech s občasným zapraskáním, které mě vrací do doby před (už docela hodně) lety a dětem vůbec nevadí:-).

M.

Přidat komentář

K restaurování autíček mě, přiznám se, dovedl můj sobecký cíl - zrestaurovat si autíčka mého dětství, zničená jak ode mě, tak od potomků. On když angličák prochází rukama třech dětí po dobu třiceti let, tak je to na něm setsakra znát. 

Sarden - internetový magazín o sci-fi a fantastice  /  šéfredaktor:  Martin Stručovský  /  zástupkyně šéfredaktora: Monika Dvořáková  / webmaster: Petr Šimčík / ISSN: 1805-2711